Prostata - zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty jest najczęściej skutkiem rozszerzenia się zakażenia dróg moczowych. Leczy się je antybiotykami.

OSTRE ZAPALENIE PROSTATY

Zapalenie stercza może wystąpić niemal w każdym wieku. Choć zapalenie pęcherza - zakażenie moczu wywołujące częste parcie i piekący ból - spotyka się częściej u kobiet, takie same objawy zdarzają się mężczyznom. Ich przyczyną bywa właśnie ostre zapalenie pro­staty. Czasem towarzyszy mu gorączka i ogólnie złe samopoczucie. U starszych mężczyzn z ła­godnym przerostem prostaty może nasilić do­tychczasowe dolegliwości, a nawet spowodować zatrzymanie moczu.

Zapalenie prostaty wikła czasem infekcja najądrza, której objawy potrafią zamaskować te związane z samą prostatą. Podobnie jak zakażenie pęcherza leczy się je antybiotykami. Antybiotyk trzeba przyjmować tak długo, aby całkowicie wyeliminować drobnoustroje, zwy­kle przez kilka tygodni. Ważne jest, by nawet po ustąpieniu objawów stosować zaleconą kurację do końca, inaczej zakażenie może nawrócić.

Przy nasilonych dolegliwościach wskazany jest wypoczynek i picie dużych ilości płynów. Najle­piej byłoby zrezygnować z seksu: zresztą wtedy chorzy i tak na ogół nie mają nań ochoty. Natomiast po ustąpieniu ostrej fazy częste sto­sunki mogą być pożyteczne, ponieważ przy każdym orgazmie wraz z wydzieliną gruczołu krokowego wypłukują się pozostałe w nim jeszcze czynniki infekcyjne. Rzadko dochodzi do powstania ropnia. Leczy się go nacięciem i zdrenowaniem ropy techniką podobną do re­sekcji przezcewkowej .

PRZEWLEKŁE ZAPALENIE PROSTATY

Może przejawiać się okresowymi dolegliwościa­mi podobnymi do symptomów zapalenia pęcherza albo przewlekłym bólem w pod­brzuszu, jądrach, kroczu, a nawet w odbycie. Niekiedy jest bardzo trudno rozpoznać prze­wlekłe zapalenie prostaty ze względu na mało charakterystyczne dolegliwości. Czasem gru­czoł jest bolesny przy badaniu. Lekarz może zle­cić posiew jego wydzieliny, którą uzyskuje się za pomocą masażu albo wraz z próbką nasienia.

Zdarza się także zapalenie tego narządu nie związane z zakażeniem bakteryjnym. Przy­czyna tej choroby nie jest znana, ale dobre efekty dają leki przeciwzapalne.

PROSTATODYNIA

Objawy podobne do objawów zapalenia prosta­ty występują w schorzeniu zwanym prostatodynią. Jego przyczyną jest zapewne skurcz mięśni znajdujących się w gruczole krokowym, toteż wielu cierpiącym pomogą alfa-blokery, te same leki, które stosuje się w łagodnym prze­roście prostaty.

Schorzenia wywołane skurczem mięśni z re­guły zaostrza niepokój i napięcie. Niektórzy mężczyźni zauważają, że dolegliwości ze strony stercza występują u nich na przykład w związ­ku z trudnym okresem w pracy lub kłopotami rodzinnymi. Także zmartwienie z powodu nieprzyjemnych objawów może je nasilić. W takich przypadkach dobrze jest zgłosić się na badanie gruczołu krokowego, aby upe­wnić się, że nic groźnego się z nim nie dzieje. Rak prostaty prawie nigdy nie objawia się tego rodzaju bólem.

INNE POSTACIE ZAPALENIA PROSTATY

Trzeba pamiętać, że zapalenie pro­staty może być bardzo trudne do zdiagnozowania, ponieważ jego obja­wy są niespecyficzne. Z takim podej­rzeniem lekarz pierwszego kontaktu często kieruje chorego do urologa. Jeśli urolog niczego nie stwierdzi, może zalecić pacjentowi konsultację u innego specjalisty.

Najważniejsze informacje:

  • Zapalenie prostaty może mieć podłoże infekcyjne.
  • Leczy się je na ogół antybiotykami.

Źródło: Kirk D., Poradnik medyczny – Choroby prostaty, Warszawa 2001

Zobacz nasz spot reklamowy

Reklama radiowa

Zobacz plakaty

Pionowy:

Poziomy:

Na skróty